"Medialab Katowice
to eksperymentalny projekt łączący działania twórcze, badawcze i edukacyjne. Uczestnicy interdyscyplinarnych przedsięwzięć na pograniczu sztuki, designu i technologii wykorzystują media cyfrowe do badania miasta i tworzenia nowych narracji dla Katowic".
Umysł bez granic.
Zaproszono nas do przyjścia z kamerą na warsztaty Medialab w Katowicach. Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać w tej edycji, przyszliśmy bez oczekiwań i jakichkolwiek pomysłów na montaż lub sposobu prowadzenia kamery. Na początku chcieliśmy poczuć atmosferę, wczuć się w klimat, porozmawiać z uczestnikami, pobyć razem.
Wraz z upływem czasu, pojawiały się pierwsze pomysły na ujęcia.
Poczuliśmy też moc umysłu bez granic. Okazało się, że wszyscy prowadzący to kosmici, dla tych młodych ludzi z Śląska, wszystko było możliwe.
Stwierdziliśmy, że to jest bardzo dobry punkt startowy do rozpoczęcia zdjęć...
Kamera sama wychwytywała "złote momenty".
Przeprowadziliśmy wywiady z jedenastoma osobami prowadzącymi warsztaty w tym min.: Agata Polak, Filip Handzel, Igor Zych, Emilian Bem, Marcin Sroka, Mateusz Piegza, Aleksander Lenart, Zuza Łapka. 11 osób z dorobkiem artystycznym, operujących wielką wrażliwością, ale też niesamowicie otwartym umysłem na technologię, przestrzeń i sztukę. (Wszystkie filmy-portrety prowadzących możecie zobaczyć na naszym kanale na You Tube).
Sztuka i technologia wydaje się być idealnym połączeniem ponieważ scalają umysł z sercem, myślenie z czuciem, rozumienie z zaufaniem. Te połączenia to idealna harmonia dla tworzenia "nowego" i dla nas samych. Także warsztaty dla nas w zupełnie oczywisty sposób okazały się hitem, zainteresowanie wykładami było ogromne, miejsca na sali wszystkie zajęte, gwar, podekscytowanie, ogromne zainteresowanie samym tematem wykładów jak i już doświadczonymi w tej materii wykładowcami. Także kamera sama wychwytywała "złote momenty", twarze podświetlone kolorowym światłem rzutnika, emocje na twarzach uczestników.
Nie ma limitów kreatywności.
Wszystkich projektów w tej edycji zrealizowano 10. Medialab otwiera się tym razem bardziej na warsztaty i obecność sztuki w świecie technologi. Znajduje to swoje ogromne zainteresowanie wśród uczestników. DLa nas to młyn na wodę, ponieważ kamera kocha ludzi z pasją, ich błysk w oku i skupienie na tworzeniu malują piękne obrazy.
Dla nas największą przyjemnością było przebywanie wśród ludzi, którzy mają coś pięknego do dania innym, chcą się dzielić tym co przynosi im tak wiele przyjemności. Wtedy wiedza sama w wchodzi lekko do głowy a coś takiego jak wstyd nie istnieje, bo liczy się ta druga osoba, to czym mogę się podzielić i ostateczny efekt wynikający z wspólnej pracy. Także wszyscy prowadzący pięknie, prawdziwie i naturalnie opowiadali o swoich dotychczasowych doświadczeniach oraz tych powstałych w trakcie warsztatów Medialabu.